İsrail askerleri kadın gazeteciyi öldürdü: Şirin Ebu Akile, Al-Jazeera’ye çalışıyordu

İsrail askerleri kadın gazeteciyi öldürdü: Şirin Ebu Akile, Al-Jazeera'ye çalışıyordu

Al-Jazeera televizyon kanalının kadın muhabiri Şirin Ebu Akile, işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin mülteci kampında İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

Al-Jazeera'nin kadın muhabiri, İsrail askerleri tarafından açılan ateşte öldürüldü

İSRAİL ASKERLERİ VURDU

Filistin Sağlık Bakanlığı, Al-Jazeera televizyon kanalının kadın muhabiri Şirin Ebu Akile’nin, Batı Şeria’da İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle açılan ateş sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı.

Al-Jazeera'nin kadın muhabiri, İsrail askerleri tarafından açılan ateşte öldürüldü

BAŞINDAN VURULDU

Akile’nin başından ağır yaralandıktan sonra yaşamını yitirdiği öğrenildi. Şirin Ebu Akile, İsrail ordusunun Cenin kampına düzenlediği baskını takip ediyordu.

İSRAİL ORDUSU SORUŞTURMA BAŞLATTI

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada ise olayla ilgili inceleme başlatıldığı belirtildi. Ordu güçlerinin, “Cenin Mülteci Kampı’ndaki terör şüphelilerini yakalamak için terörle mücadele faaliyeti yürüttüğü” aktarılan açıklamada, İsrail askerlerinin kampa müdahalesi sırasında “onlarca silahlı Filistinlinin İsrail askerlerine ateş açtığı ve askerlere doğru patlayıcı madde fırlattığı” ileri sürüldü. İsrail askerlerinin de “silahlı kişilere ateşle karşılık verdiği ve vurulanlar olduğu tespit edildiği” kaydedilen açıklamada, “Ordu olayı araştırıyor ve gazetecilerin Filistinli silahlı kişiler tarafından vurulmuş olma olasılığını inceliyor.” ifadelerine yer verildi.

Al-Jazeera'nin kadın muhabiri, İsrail askerleri tarafından açılan ateşte öldürüldü

ŞİRİN EBU AKİLE KİMDİR?

Öte yandan Al Jazeera’nın sitesinde yer alan haberde de Şirin Ebu Akile’nin kanalın ilk nesil saha gazetecilerinden olduğu, İsrail’in, işgal altındaki topraklarda Filistin halkına yönelik saldırılarını kayıt altına almak için bölgede uzun süredir çalışmalar yürüttüğü belirtildi. Haberde ayrıca, 1971 Kudüs doğumlu olan gazetecinin, Ürdün’deki Yermuk Üniversitesi Gazetecilik ve Medya Bölümü mezunu olduğu bilgisi paylaşıldı.

sizlere netvimeo.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.